EESTI SUOMEKSI ENGLISH DEUTSCH
 
Mõis tänases Eestis
Welcome to Estonia
   
Quo vadis, Eesti mõisad!
 
 
Eesti mõisad on läbi aegade olnud euroopaliku vaimsuse järjepidevuse kandjateks. Haritud ja vastutustundlike inimeste korrastatud kodudena on nad ümbruskonna innovaatilisteks arengu- ja õppimiskeskuseks. Nende ajalooline roll Eesti maa ja rahva poliitilisel, majanduslikul ja kultuurilisel kujunemisel Euroopa osaks on hindamatu ja tänase Eesti poolt lõpuni avastamata.
 
Mõis on läbi aegade olnud iseseisev majandusüksus, olgu tema põhitegevuseks siis põllu- ja metsamajandus, puhkemajandus, loodusturism või muu. Selline majanduslik potentsiaal, erinevate töökohtade loomise ja pikaajalise tagamise võime on mõisatel tänaselgi päeval, sest just ajalooliste keskuste ümber taaskujunevad uue maamajanduse kobarad. Need annavad tööd nii kohalikele kui kaugemalt inimestele ning on edukalt lülitumas laiematesse maamajanduse võrgustikesse.
 
Isegi trööstitus olukorras varemetena on mõisad atraktiivsed turismiobjektid nii kodu- kui ka välismaistele külastajateke. Ajalooliste mälestistena, arhitektuuriliste kunstiteostena koos oma rikkaliku ja multinatsionaalse ajaloolise taustaga on nad suurepärasteks objektideks mitte ainult turismis vaid ka rahvastevahelises suhtlemises laiemalt, aidates niimoodi teadvustada Eesti ajaloolist kohta ja rolli Euroopas.
 
Mõis on osa Eesti rahvuslikust kultuurmaastikust, kultuurilukku kuuluv pärimus, pärimusmaastiku keskne element, mis paljuski on kujundanud meie suhtumist ümbritsevasse keskkonda, hoidnud rahvusliku iseloomu ja mõttemaailma järjepidevust. Paljude mõisate ajaloolised aiad ja pargid on esimeseks eeskujuks nii kodukaunistajatele kui lastele võtmeks looduse, rohelise mõtlemisviisi ja ökoloogilise maamajanduse juurde.
 
Mõis ka unistus, midagi kauget, aga siiski nii lummavat, vihatut ja samas armastatut, midagi nii oma ja – nii võõrast!
 
Mõis on väljakutse tegijale, mõtlejale, unistajale!
 
Mõis on osa meie Eestist!
                                                                                                                      Jaanus Kiili
 
Estonian Manor Association

    BestIT OÜ